📌 آیا هوش مصنوعی ما را فریب خواهد داد؟

همانطور که مدل‌های زبان طبیعی و چت‌بات‌های هوش مصنوعی بهبود می‌یابند، هوش مصنوعی در متقاعد کردن ما به انسان بودن آنها موفق‌تر می‌شود اما به این معنی نیست که آنان آگاه هستند، یا درک درستی از مکالماتی که در آن شرکت می‌کنند دارند. اساسا، آنها یک ورودی دریافت و یک الگوریتم را اعمال می‌کنند که […]

خبرخوان یک نظر اضافه کنید 4 دقیقه زمان مطالعه
Blog article

blank
امتیاز بدید😊

همانطور که مدل‌های زبان طبیعی و چت‌بات‌های هوش مصنوعی بهبود می‌یابند، هوش مصنوعی در متقاعد کردن ما به انسان بودن آنها موفق‌تر می‌شود اما به این معنی نیست که آنان آگاه هستند، یا درک درستی از مکالماتی که در آن شرکت می‌کنند دارند. اساسا، آنها یک ورودی دریافت و یک الگوریتم را اعمال می‌کنند که خروجی‌هایی را ارائه می‌دهد که از نظر آماری احتمال رضایت بیشتری ایجاد می‌کند که انسانی در مقابل آنها قرار گرفته است.

اساسا، مهارت در وظایف حتی کارهایی مانند ارتباطات که ما آنها را منحصرا انسانی می‌بینیم با آگاهی، برابری نمی‌کند بنابراین، چگونه می‌توانیم تشخیص دهیم هوش مصنوعی هوشیار شده است؟

در یک مقاله پیش‌چاپ که هنوز مورد بررسی همتایان قرار نگرفته است، گروهی از دانشمندان علوم اعصاب، دانشمندان رایانه و فیلسوفان شاخص‌هایی را پیشنهاد کرده‌اند که می‌توانند هوشیاری را در هوش مصنوعی نشان دهند. این گروه تعدادی از تئوری‌های آگاهی در انسان‌ها، از جمله نظریه فضای کاری جهانی و نحوه ارتباط آنها با هوش مصنوعی را بررسی کردند.

این گروه در مقاله خود نوشت: تئوری فضای کار جهانی (GWT) از آگاهی بر این ایده استوار است که انسان‌ها و سایر حیوانات از بسیاری سیستم‌های تخصصی که اغلب ماژول نامیده می‌شوند، برای انجام وظایف شناختی از انواع خاصی استفاده می‌کنند. این سیستم‌های تخصصی می‌توانند وظایف را به‌طور موثر، مستقل و موازی انجام دهند. با این حال، آنها همچنین برای تشکیل یک سیستم واحد توسط ویژگی‌های ذهن که به آنها اجازه می‌دهد اطلاعات را به اشتراک بگذارند، یکپارچه شده‌اند.

نظریه فضای کاری جهانی از نظر فنی یک نظریه آگاهی نیست زیرا این فرآیندها از نظر تئوری می‌توانند بدون عاملیت اتفاق بیفتند، با این حال، گروه می‌نویسد که شرایط تطابق هوش مصنوعی با تئوری فضای کار جهانی- ازجمله اینکه اطلاعات همه ماژول‌ها در فضای کاری در دسترس است – می‌تواند در یک چک لیست برای آگاهی هوش مصنوعی قرار گیرد.

این گروه به نظریه‌های دیگری مانند نظریه مرتبه بالاتر توجه کرد. این ایده که آگاهی نیاز به آگاهی از فکر و عملکرد دارد که از آگاهی مرتبه بالاتر در ذهن شما می‌آید. اگر هوش مصنوعی بتواند نشان دهد که جنبه‌هایی از نظریه مرتبه بالاتر را انجام می‌دهد، مانند اینکه بتواند ورودی‌هایی را که به آن‌ها گوش می‌دهد انتخاب کند و توجه خود را روی اطلاعات خاصی متمرکز کند، دوباره نشان‌دهنده هوشیاری هوش مصنوعی خواهد بود.

این گروه بیان کرد که مقاله آنان با کلمه نهایی در مورد موضوع قابل بحث هنوز فاصله دارد و هدف آنان تشویق تحقیقات بیشتر در مورد آگاهی و کاربرد آن در هوش مصنوعی است، در صورتی که به‌طور تصادفی یا حتی با طراحی آن را توسعه دهیم.

آنان در نتیجه‌گیری خود نوشتند: استدلال احتمالی برای این دیدگاه که احتمالا ما هوش مصنوعی خودآگاه بسازیم این است که هوشیاری با قابلیت‌های بیشتری در حیوانات مرتبط است، بنابراین ما سیستم‌های هوش مصنوعی آگاهانه را در مسیر پیگیری هوش مصنوعی توانمندتر خواهیم ساخت.

برخی از محققان تاثیرگذار هوش مصنوعی در حال حاضر پروژه‌هایی را دنبال می‌کنند که هدف آن افزایش قابلیت‌های هوش مصنوعی با ساختن سیستم‌هایی است که به احتمال زیاد هوشیار هستند.

امتیاز بدید😊
برچسب ها: هوش مصنوعی
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

similar content

👌 مطالب زیر را هم مطالعه کنید

موارد جدید در Chrome 108، اکنون در دسترس است

Chrome 108 شامل حالت ذخیره انرژی، پشتیبانی بهتر از شکلک‌های با وضوح

4 دقیقه زمان مطالعه

Gurman: سری آیفون 16 برای به دست آوردن ویژگی های انحصاری هوش مصنوعی

اپل با توسعه iOS 18 وقت خود را می گیرد و گزارش

1 دقیقه زمان مطالعه

چگونه به‌روزرسانی‌های مکرر را برای فعالیت‌های زنده در آیفون فعال کنیم

با انتشار iOS 16.2، اپل یک نسخه اضافی اضافه کرده است سطح

3 دقیقه زمان مطالعه

این پیشنهاد روز نخست را از دست ندهید: گوگل پیکسل 7 را با قیمت 488 دلار به جای 599 دلار معمولی دریافت کنید!

اگر به جدیدترین گوشی هوشمند Google چشم دوخته‌اید، اکنون زمان مناسبی است

2 دقیقه زمان مطالعه

گارانتی گوشی‌های شیائومی چه مواردی را شامل می‌شود؟

گوشی‌های هوشمند شیائومی ۱۸ ماه گارانتی دارند و این بدین معناست که

0 دقیقه زمان مطالعه

معرفی و دانلود ۲۵ تا از برنامه های مشابه تیک تاک

از برنامه تیک تاک 🎵 و قابلیت های آن را راضی نیستید

0 دقیقه زمان مطالعه

ویدیو | اولین نگاه به کراس اوور 20 هزار دلاری «فاو»

نام خودرو: Bestune B70 S مدل: 2022 قدرت: 169 اسب بخار

0 دقیقه زمان مطالعه

موزیک ساخته‌شده با هوش مصنوعی از همکاری خواننده‌های مشهور آمریکایی وایرال شد

اگر اخیراً در فضای موسیقی خبرهایی درباره‌ی آهنگ جدید Drake و The

1 دقیقه زمان مطالعه

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید