• خانه
  • ◀️
  • خبرخوان
  • ◀️
  • آیا خودروهای الکتریکی در آینده نزدیک جای خودروهای بنزینی را خواهند گرفت؟

📌 آیا خودروهای الکتریکی در آینده نزدیک جای خودروهای بنزینی را خواهند گرفت؟

فابیان اسپرکا مدیر سیاستگذاری وسایل نقلیه در گروه کمپین سبز حمل و نقل و محیط زیست نوشته است: حتی اگر خودروهای برقی هم‌چنان گران‌تر از خودروهای بنزینی باشند، ولی با این حال هزینه نگهداری خودروهای برقی که از انرژی برق و باتری استفاده می‌کنند، در مجموع ارزان‌تر از انواع دیگر خودروها تمام می‌شود. این موضوع […]

خبرخوان یک نظر اضافه کنید 8 دقیقه زمان مطالعه
Blog article

blank
امتیاز بدید😊

فابیان اسپرکا مدیر سیاستگذاری وسایل نقلیه در گروه کمپین سبز حمل و نقل و محیط زیست نوشته است:

حتی اگر خودروهای برقی هم‌چنان گران‌تر از خودروهای بنزینی باشند، ولی با این حال هزینه نگهداری خودروهای برقی که از انرژی برق و باتری استفاده می‌کنند، در مجموع ارزان‌تر از انواع دیگر خودروها تمام می‌شود.

این موضوع را عمدتاً به این شکل می‌توان توضیح داد که با هر متر و معیاری شارژ مجدد یک ماشین الکتریکی هزینه به مراتب کمتری در قیاس با سوخت‌گیری دارد، بنابراین می‌توان گفت که داشتن یک وسیله نقلیه الکتریکی پس از چند سال مقرون به صرفه خواهد شد و به اصطلاح نتیجه خواهد داد. این یک واقعیت غیرقابل انکار است- یا حداقل این که تا همین اواخر یک واقعیت غیرقابل انکار بود.

بحران انرژی در اروپا که با تهاجم روسیه به اوکراین تشدید شده است، نه تنها نوعی هراس همگانی بابت نگرانی از احتمال زمستان سرد و سخت در اروپا برانگیخته بود، بلکه به دلیل سهم بالای گاز در تولید برق نگرانی‌های زیادی در زمینه احتمال افزایش قیمت برق نیز به وجود آورده بود- که البته این نگرانی‌ها درست هم بود و تا حدی شاهد افزایش قیمت برق در زمستان جاری بودیم.

از سوی دیگر موضوع عرضه نفت به دلیل یارانه‌هایی که بسیاری از کشورهای اروپایی در زمینه بنزین و گازوئیل پرداخت کردند، تا حد زیادی کمتر از آن اندازه که تصور می‌رفت تحت تأثیر قرار گرفت. عرضه برق اما از این قاعده مستثنی بود و تغییرات زیادی در این زمینه به وجود آمد.

از ماه سپتامبر متوسط هزینه‌ای که خانوارهای اتحادیه اروپا مجبور بودند برای هر کیلووات ساعت برق بپردازند، 72 درصد بیشتر از سال قبل بود. در پمپ‌های بنزین و گاز اما با کمک یارانه‌های سخاوتمندانه دولت‌های اروپایی افزایش قیمت سوخت به مراتب کمتر بود و به عبارت بهتر گازوئیل 36 درصد و بنزین تنها 15 درصد در قیاس با سال گذشته گران‌تر شده بود.

حالا به دلیل این تغییراتی که ایجاد شده و نتیجه‌اش را در افزایش بی‌سابقه قیمت برق می‌بینیم؛ این تصور که شارژ مجدد بارها ارزان‌تر از سوخت‌گیری است تا حد زیادی زیر سوال رفته است و حتی بسیاری پیش‌بینی می‌کنند که این اتفاق روند انتقال جهان به سمت خودروهای الکترونیکی را به طور ناگهانی با وقفه و حتی توقف مواجه خواهد ساخت.

با این حال آیا واقعیت‌های موجود هم وضعیت را واقعاً تا این حد وخیم جلوه می‌دهند؟!

اگر بخواهیم جوابی کوتاه به این پرسش بدهیم، ناچاریم از واژه «نه» استفاده کنیم. در واقع حتی در اوج تغییرات و به عبارت بهتر افزایش قیمت‌ها در بازار، باز هم شارژ مجدد یک ماشین برقی به طور میانگین به مراتب ارزان‌تر از سوخت‌گیری ماشین‌های بنزینی یا دیزل تمام می‌شد.

پاسخ طولانی به پرسش بالا اما تا این حد هم ساده نیست. دلیل این پیچیدگی را هم در نقش یارانه‌های سوخت باید جستجو کرد.

در حقیقت یکی از دلایل این موضوع که قیمت گازوئیل و بنزین هنوز پایین نگه داشته شده، یارانه‌ای است که بابت مالیات بر سوخت اختصاص داده می‌شود.

به دنبال حمله روسیه به اوکراین و افزایش اولیه قیمت بنزین و گازوئیل، بسیاری از کشورها با اختصاص یارانه‌های هنگفتی شروع به کاهش مصنوعی قیمت انرژی برای مصرف‌کنندگان کردند. به عنوان مثال کشورهای اتحادیه اروپا در طول سال جاری برای این که در برخی موارد قیمت هر لیتر بنزین یا گازوئیل را تنها در حدود 30 سنت کاهش دهند، بیش از 27 میلیارد یورو هزینه کرده‌اند. در برخی از کشورها این امر باعث شده قیمت‌ها به سطح قبل از بحران و حتی پایین‌تر از آن کاهش یابند.

اما در زمینه شارژ اتومبیل‌های برقی؛ اگر چه شارژ یک خودرو با یک شارژر فوق سریع در امتداد یک بزرگراه شلوغ ممکن است گران‌تر از بنزین یا گازوئیل تمام شود؛ اما شارژ همان خودرو با یک شارژر معمولی به خصوص با اشتراک ماهانه یا سالانه تنها و تنها در حدود کسری از هزینه‌ای که برای سوخت‌رسانی مجدد ماشین مورد نیاز است هزینه خواهد داشت و این امر حتی با قیمت‌های امروز هم مصداق دارد.

با این حال در محاسبه هزینه‌های خودروهای الکتریکی این نکته را هم باید در ذهن داشته باشید که به گزارش کمیسیون اروپا، بیش از 90 درصد خودروهای الکتریکی در خانه، محل کار یا سایر نقاط و با شارژر خصوصی شارژ می‌شوند- که ارزان‌ترین نوع شارژ است و به مراتب از سوختگیری و حتی شارژ با شارژرهای کنار اتوبان‌ها ارزان‌تر تمام می‌شود.

در واقع در این زمینه باید این موضوع را یادآوری کرد که پر کردن باک بنزین یک ماشین هنوز- و حتی با توجه به افزایش قیمت برق- 80 درصد گران‌تر از شارژ مجدد یک خودروی برقی درمی‌آید.

تجزیه و تحلیل ما از قیمت برق خانگی در پایتخت‌های اتحادیه اروپا (قیمت‌های ملی به روز منتشر نمی‌شوند) و مقایسه آن با قیمت‌های هفتگی بنزین و گازوئیل نشان می‌دهد که 100 کیلومتر رانندگی با یک خودروی الکتریکی متوسط در سپتامبر 2022 حدود 6.50 یورو هزینه دارد. البته این رقم برای زمانی است که خودرو در منزل شارژ شود.

رانندگی در همان مسافت با یک خودروی بنزینی اما به طور متوسط 80 درصد و با سوخت دیزل هم 50 درصد گران‌تر از این رقم تمام می‌شود.

این هزینه‌ها البته در همه کشورها به یک اندازه نیست.

در این زمینه باید گفت که در ایتالیا و آلمان که به دلیل وابستگی شدیدشان به گاز بالاترین قیمت برق را در میان کشورهای اروپایی دارند، تفاوت‌های موجود بین شارژ برقی و سوختگیری با گازوئیل بسیار ناچیز است.

هم‌زمان اما رانندگان اسپانیایی می‌توانند با شارژ مجدد خودروهای الکتریکی‌شان به جای سوختگیری در حدود 117 درصد و در لهستان هم از این طریق 170 درصد صرفه‌جویی کنند.

در این میان این موضوع را هم در نظر داشته باشیم که در شرایطی که این تحلیل بر اساس میانگین قیمت برق در هر کشور صورت گرفته؛ اما باید این موضوع را به یاد داشته باشیم که صاحبان خودروهای برقی ماشین‌های خود را بیشتر در ساعات غیر اوج مصرف برق- در شب- شارژ می‌کنند- و این یعنی هزینه شارژ خودروهای برقی برای مصرف‌کنندگانی که نرخ برق‌شان در روز و شب متفاوت است، حتی ارزان‌تر از این برآوردها هم تمام می‌شود.

امتیاز بدید😊
برچسب ها: خودروهای برقی
این مقاله را به اشتراک بگذارید

نویسنده: تحریریه کارینت✅

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :)  ✍️ اینجا هر کسی میتونه بنویسه!  | 🚀 ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

دیگر مقالات این نویسنده را هم بخوانید
نظر بدهید

جدیدترین مقالات

محتوای حمایت شده

جدیدترین ویدیوها

similar content

👌 مطالب زیر را هم مطالعه کنید

سامسونگ بدنه شیشه را به خانواده گلکسی A باز گرداند

اخبار جدید رویداد سامسونگ بیانگر ویژگی‌های جدیدی از سری A گلکسی هستند؛

0 دقیقه زمان مطالعه

مدل‌های سری Realme 11 Pro در وب‌سایت گواهینامه TDRA قبل از راه‌اندازی ظاهر می‌شوند

Realme اخیراً سری Realme 11 در چین و هم اکنون آماده شدن

0 دقیقه زمان مطالعه

جدیدترین برنامه خلاقانه ویدیویی سونی را که فقط با Xperia 1 V سازگار است، کشف کنید!

سونی از راه اندازی اپلیکیشن جدیدی به نام Video Creator در Xperia

1 دقیقه زمان مطالعه

افزونه محتوای خصوصی، PrivatContent

افزونه محتوای خصوصی یک افزونه وردپرس قدرتمند و پیشرفته برای تقویت وردپرس

1 دقیقه زمان مطالعه

آموزش اشتراک گذاری پست، ریلز، استوری و پیج اینستاگرام

چگونه صفحه اینستاگرام خود را به اشتراک بگذاریم؟ در این مقاله قصد

0 دقیقه زمان مطالعه

سامسونگ گلکسی M44 5G با دریافت گواهی بلوتوث یک قدم به عرضه نزدیک‌تر می‌شود

The Samsung Galaxy M42 5G unveiled in April 2021 may get a

1 دقیقه زمان مطالعه

جعبه ابزار: معرفی بهترین اپلیکیشن‌ها برای یادگیری زبان انگلیسی

در جعبه ابزار این هفته به سراغ بهترین برنامه‌های آموزش زبان انگلیسی

0 دقیقه زمان مطالعه

رونمایی از بازی‌های رایگان سرویس پلی استیشن پلاس اسنشیال در ماه آوریل 2023

بااعلام رسمی شرکت سرگرمی تعاملی سونی، در ماه آوریل ۲۰۲۳، به‌جز بازی

1 دقیقه زمان مطالعه

این صفحه را به اشتراک بگذارید😊

با اشتراک گذاری مطالب ما از ما حمایت کنید