پیشنهادی فروشگاه فایل کارینت
تکنولوژی

آیا باید «محافظت پیشرفته داده» را برای iCloud در آیفون فعال کنید؟

iPhone 14 lock screen layering
Hannah Stryker / How-To Geek

محافظت پیشرفته داده، داده‌های iCloud شما را با رمزگذاری سرتاسر، با استفاده از کلیدهای ذخیره‌شده در دستگاه‌های محلی و مطمئن مانند iPhone، ایمن می‌کند. فقط در صورتی باید این ویژگی را فعال کنید که مطمئن باشید اگر دسترسی به داده‌های iCloud خود را از دست بدهید، می‌توانید با کلید بازیابی یا مخاطب قابل اعتماد دسترسی به این داده‌ها را بازیابی کنید.

آیا اطلاعات مهمی در iCloud که می خواهید خصوصی نگه دارید؟ حفاظت از داده‌های پیشرفته به شما این امکان را می‌دهد که این کار را انجام دهید، اما روشن کردن این ویژگی بیشتر از چرخاندن یک سوئیچ است. قبل از ادامه، مطمئن شوید که پیامدهای انجام این کار را درک کرده اید.

حفاظت پیشرفته داده چیست؟

Advanced Data Protection نام اپل برای رمزگذاری سرتاسر برای داده های iCloud شما. رمزگذاری انتها به انتها به این معنی است که داده‌ها هنگام خروج از دستگاه شما رمزگذاری می‌شوند، در آن قالب رمزگذاری‌شده در سرورهای Apple ذخیره می‌شوند، سپس با کلید مورد نیاز با استفاده از دستگاه‌های مطمئن، مانند iPhone شما رمزگشایی می‌شوند. تفاوت بزرگ این است که فقط شما کلید رمزگشایی داده های خود را دارید: حتی اپل نیز کلید دسترسی به داده های شما را در سرورهای خود ندارد.

حفاظت استاندارد از داده‌ها برای این سرویس‌ها، داده‌ها را در حین انتقال و در سرورهای Apple رمزگذاری می‌کند، با کلید مورد نیاز برای رمزگشایی و دسترسی به آن داده‌ها نیز که در سرور Apple ذخیره می‌شود. این تنظیمات پیش فرض باقی می ماند. با حفاظت از داده‌های پیشرفته، کلیدهای رمزگشایی به‌صورت آفلاین در دستگاه‌های مورد اعتماد شما ذخیره می‌شوند (از جمله iPhone، iPad و Mac).

از آنجایی که این کلید خصوصی است، داده ها را نمی توان رمزگشایی کرد، حتی اگر شخص دیگری آن را در دست بگیرد. به‌عنوان مثال، حتی اگر اپل اطلاعاتی را نقض کند و تمام داده‌هایی را که در اختیار دارد از دست بدهد، دزد نمی‌تواند داده‌ها را بدون کلید خصوصی شما رمزگشایی کند.

وقتی داده‌ها به این روش ذخیره می‌شوند، حتی اپل نمی‌تواند آن‌ها را رمزگشایی کند. از آنجایی که کلیدهای مورد نیاز برای رمزگشایی داده ها به گونه ای ذخیره می شوند که اپل به آنها دسترسی نداشته باشد، اپل نمی تواند به مقاماتی مانند سازمان های مجری قانون یا دولت اجازه دسترسی به داده ها را بدهد. حتی حملات داخلی توسط کارمندان «سرکش» اپل نمی‌تواند محتویات داده‌های کاربر را که به این روش محافظت می‌شوند، آشکار کند.

این ویژگی توسط FBI به‌عنوان «عمیقا نگران‌کننده» توصیف شده است در حالی که بنیاد Electronic Frontier یک بیانیه برای “تحسین اپل برای گوش دادن به کارشناسان، مدافعان کودکان، و کاربرانی که می‌خواهند از حساس‌ترین داده‌های خود محافظت کنند” – خواسته‌ای که قبلاً در کمپین EFF’s Fix It Already.

آیا باید محافظت از داده های پیشرفته iCloud را فعال کنید؟

اگر رمزگذاری سرتاسر روی داده‌های iCloud شما را از دسترسی به داده‌هایتان محافظت می‌کند، چرا نمی‌خواهید فوراً آن را فعال کنید؟ در واقع، ممکن است تعجب کنید که چرا این ویژگی به طور پیش فرض فعال نیست.

فعال کردن حفاظت از داده‌های پیشرفته محافظت بهتری از داده‌های شما می‌کند، اما به این معناست که دسترسی به داده‌های شما بستگی به داشتن کلید بازیابی یا حداقل یک مخاطب مورد اعتماد دارد که می‌توانید در صورت قطع دسترسی از آن استفاده کنید. اگر مسیر هر یک از این موارد را گم کنید، نمی‌توانید اطلاعات خود را به هیچ وجه بازیابی کنید. Apple نمی‌تواند به شما کمک کند زیرا Apple کلید رمزگشایی را ندارد.

اگر قبلاً بازیابی حساب را برای Apple ID خود تنظیم کنید.

Nominate Recovery Contact in Settings

می توانید این کار را در تنظیمات > [نام شما] > رمز عبور و امنیت > بازیابی حساب انجام دهید. از این منو برای معرفی مخاطبین مورد اعتماد و یک کلید بازیابی که بتوانید ایمن و خصوصی نگه دارید، استفاده کنید. اگر دسترسی به دستگاه‌های مطمئنی را که قبلاً وارد سیستم شده‌اند، از دست بدهید، آنها آخرین راه‌حل شما برای بازیابی اطلاعات رمزگذاری‌شده شما هستند.

Turn on Recovery Key in account Settings

تا زمانی که به طور ضمنی به یک مخاطب معرفی‌شده اعتماد دارید و می‌توانید کلید خود را در مکانی امن نگه دارید (به طوری که برای شما قابل دسترسی باشد اما برای هیچ مهاجمی آشکار نباشد)، در فعال کردن محافظت از داده‌های پیشرفته مشکلی ندارید. اگر در مورد هر یک از این موارد نگران هستید، ممکن است بخواهید به جای آن محافظت استاندارد داده را فعال کنید.

چه چیزی (نه) گنجانده شده است؟

برخی از داده‌های iCloud برای مدتی رمزگذاری شده‌اند، از جمله دسته‌هایی مانند سلامت، Keychain (که سایر داده های ورود به سیستم را ذخیره می کند) و اطلاعات پرداخت. با ورود Advanced Data Protection، اکنون نه دسته دیگر تحت پوشش قرار می گیرند، از جمله:

 • پشتیبان‌گیری در iCloud (از جمله دستگاه‌ها و نسخه‌های پشتیبان پیام‌ها)
 • عکس‌ها
 • یادداشت‌ها
 • یادآوری ها
 • میانبرهای سیری
 • نشانک ها (فقط سافاری)
 • مجوزهای کیف پول
 • یادآوری ها
 • یادداشت‌های صوتی

با فعال بودن محافظت از داده‌های پیشرفته، کلیدهای مورد نیاز برای رمزگشایی این داده‌ها در دستگاه شما ذخیره می‌شوند. تنها سرویس‌های iCloud که همچنان رمزگذاری را به «در حال انتقال» و «روی سرور» با کلیدهای ذخیره شده در سرورهای اپل محدود می‌کنند عبارتند از:

 • iCloud Mail
 • مخاطبین
 • تقویم ها

Apple بیان می کند که “iCloud Mail به دلیل نیاز به همکاری از رمزگذاری سرتاسر استفاده نمی کند. با سیستم ایمیل جهانی» و اینکه مخاطبین و تقویم‌ها «بر اساس استانداردهای صنعتی (CalDAV و CardDAV) ساخته شده‌اند که پشتیبانی داخلی برای رمزگذاری سرتاسر ارائه نمی‌دهند.

مرتبط: بهترین راه های رایگان برای ارسال ایمیل رمزگذاری شده و پیام های امن

چگونه حفاظت پیشرفته داده را فعال کنیم

اگر خوشحالید که در صورت گم کردن کلید بازیابی (یا در دسترس نبودن مخاطبین نامزد شده) مزایای حفاظت از داده‌های پیشرفته بر خطرات غیرقابل بازیابی اطلاعات شما بیشتر است، می‌توانید آن را در منوی تنظیمات فعال کنید.

>

Advanced Data Protection toggle in iCloud Settings

به Settings > [Your Name] > iCloud > Advanced Data Protection بروید. روی «روشن کردن محافظت پیشرفته داده» ضربه بزنید و اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، مراحل فعال کردن بازیابی حساب را دنبال کنید. کلید بازیابی خود را در مکانی امن نگه دارید.

"Turn On Advanced Data Protection" button

برای نهایی کردن فرآیند، از شما خواسته می‌شود دستگاه‌های خاصی را که در حال حاضر از این ویژگی پشتیبانی نمی‌کنند، به‌روزرسانی کنید. روی «حذف دستگاه‌ها در تنظیمات» ضربه بزنید تا این ویژگی در حال حاضر بدون اعمال به‌روزرسانی‌ها فعال شود.

برای حذف یک دستگاه، روی آن ضربه بزنید، سپس برای ادامه، «حذف از حساب» را انتخاب کنید. دستگاه باید به‌روزرسانی شود و دوباره به حساب شما اضافه شود تا در برنامه تنظیمات نمایش داده شود.

Remove HomePod from Apple ID in iOS Settings

برای غیرفعال کردن این ویژگی، به این منو برگردید و روی «خاموش کردن حفاظت پیشرفته داده» ضربه بزنید تا دستگاه شما کلیدهای مورد نیاز را به‌جای آن به صورت محلی ذخیره کند.

محافظت داده پیشرفته در سال 2023 در سرتاسر جهان عرضه می شود

توجه داشته باشید که حفاظت پیشرفته داده با iOS 16.2 و جدیدتر. (iOS 16.2 در 13 دسامبر 2022 منتشر شد.) می‌توانید آیفون خود را به‌روزرسانی کنید یا iPad در تنظیمات > عمومی > به روز رسانی نرم افزار. حفاظت از داده‌های پیشرفته ابتدا در ایالات متحده عرضه می‌شود و این ویژگی در اوایل سال 2023 به سایر نقاط جهان ارائه می‌شود.

Advanced Data Protection not yet available

راه‌های دیگری برای محافظت از دستگاه‌های Apple و حساب‌های مرتبط وجود دارد. مطمئن شوید که احراز هویت دو عاملی فعال است در Apple ID خود، که از امن ترین رمز عبور آیفون استفاده می کنید، و اینکه اعمال به روز رسانی نرم افزار حتی در دستگاه های قدیمی.

لیست کامل نکات امنیتی آیفون ما را بررسی کنید برای بهترین شیوه های بیشتر.

مرتبط: 10 گام آسان برای امنیت بهتر آیفون و آیپد

منبع

امتیاز بدید
‫0/5 ‫(0 نظر)
مشاهده بیشتر

تحریریه کارینت

مطالب فناوری، آموزشی، ترفند های وب و موبایل و کلی مطلب دیگه رو در وبلاگ کارینت دنبال کنید :) | ما را در تلگرام دنبال کنید (@karynet)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا