دیجیاتو/ اورست یکی از کوه‌های رشته کوه هیمالیاست که با ارتفاع ۸۸۴۹ متر، به‌عنوان بلندترین نقطه روی زمین شناخته می‌شود. اما معیار سنجش ارتفاع در اختصاص این لقب ارزشمند چیست؟ در این مقاله قصد داریم بررسی کنیم که آیا واقعاً قله اورست مرتفع‌ترین کوه در کره زمین است و یا می‌توان این لقب را به قله‌های دیگری داد؟

کوه اورست
کوه اورست واقع در ماهالانگور هیمال در هیمالیا بدون‌شک معروف‌ترین کوه سیاره زمین است. اورست میان نپال و تبت، منطقه خودمختار چین واقع است. بر کسی پوشیده نیست که کوه اورست جواهری در تاج هیمالیا در نپال و سرسخت‌ترین کوه جهان است. این یکی از آن حقایقی است که در دوران کودکی می‌آموزیم. مانند دانستن اینکه «نیل آرمسترانگ» اولین کسی است که بر روی کره ماه قدم گذاشت و یا اینکه نهنگ‌ها بزرگترین حیواناتی هستند که تا به حال روی کره زمین زندگی کرده‌اند.
این کوه به افتخار «جورج اورست» نقشه‌بردار هندی به این نام شناخته می‌شود. نام تبتی این کوه «Chomolungma» است که به معنای «مادر الهه جهان» است. نام نپالی این کوه نیز «ساگارماتا» است که معانی و تعبیرات متفاوتی دارد.
اولین افرادی که تا به حال موفق به صعود به قله اورستشده‌اند، «ادموند هیلاری» کوهنورد نیوزلندی و راهنمای تبتی او «تنزینگ نورگی» هستند. آن‌ها موفق شدند در سال ۱۹۵۳ قله اورست را با موفقیت فتح کنند. با این‌حال، پیش از این افرادی در دهه ۱۸۰۰ میلادی موفق به فتح این قله شده بودند که متاسفانه در مسیر بازگشت جان خود را از دست دادند و برنامه کوهنوردی آن‌ها ناتمام ماند. از آن زمان تاکنون بیش از ۴۰۰ نفر در دنیا موفق به صعود به این قله شده‌اند. براساس داده‌های ثبت شده از سال ۱۹۲۲ تاکنون، بیش از ۳۰۰ نفر هم جان خود را در راه فتح این قله از دست داده‌اند.

7888eca4 58e6 4e61 aac0 4a1b0a0a6359بازار


کوه‌های هیمالیا از دیرباز محل زندگی گروه‌های بومی ساکن دره‌ها بوده‌اند. مشهورترین آن‌ها قوم «شرپا» است. کلمه شرپا اغلب به معنای راهنمای کوه استفاده می‌شود، اگرچه در واقع به یک گروه قومی خاص در این ناحیه اشاره دارد. شرپاها تجربیات ارزشمندی در کوهنوردی دارند که می‌توانند در اختیار کوهنوردان قرار دهند. اکثر صعودهای اورست بدون کمک و دانش شرپاها غیرممکن است. از آنجایی که آن‌ها برای چندین نسل در ارتفاعات کوه‌های هیمالیا زندگی کرده‌اند، به سطح پایین اکسیژن عادت دارند.

مرتفع‌ترین کوه کره زمین
در کتب‌های علمی بیان شده است که اورست با ارتفاع ۸۸۴۹ متر بلندترین نقطه روی زمین است. اما آیا ناحیه مرتفع‌تری روی زمین وجود دارد؟